Re: smajlissova manažerská škola

Ahoj, hraji FM už hodně dlouho (ještě když to bylo CM :-)) a ačkoliv jsem vždy byl spíše na ekonomické věci, mám fotbal rád a je krásné se snažit trochu porozumět i taktice. Z poslední doby hrál v mých očích nejkrásnější fotbal Jupp Heynckes s Bayernem, tak bych rád napodobil jeho taktiku. Po různém bádání jsem narazil na toto zajímavé, leč asi nedokončené téma: https://community.sigames.com/topic/374 ... -heynckes/
Potom existují různé vytvořené taktiky, z nich je zajímavá např. tato: http://www.fmscout.com/a-heynckes-4-4-1 ... actic.html
Je tu mnoho bodů k diskuzi - např. jsou krajní záložníci (Ribery, Robben) křídla a na kterých pozicích hrají (jaké je vlastně celkové rozestavení?); jaká je role DZ (Schweinsteiger je úžasný hráč a přijde mi, že asi dynamický záložník ("box-to-box" vyznívá přesně jako jeho role), ale byl i tvůrčí, jako zatažený tvůrce hry by neopouštěl pozici, což je proti duchu jeden drží, jeden opouští (takže regista?), a co druhý DZ?; jaká je šířka, vysunutí/zatažení obrany, atd. atd.
Omlouvám se za dlouhý příspěvěk, ale byl bych rád za názory místních mistrů v čele se smajlissem.
Ještě přiložím video ideálního stavu :-) https://youtu.be/ynm6rP4vDG4
Předem díky moc všem za názory.

Já se přiznám, že moc nevim, jak vypadala hra Bayernu pod Heynckesem. Na tom videu jsou pouze protiútoky, takže toho moc nepoznám. Možná by bylo lepší, kdyby jsi zkusil tu taktiku vytvořit podle sebe. Odehrát pár zápasů. A pak to můžeme vyštelovat, aby to bylo podle představ :-)

Já jsem hrál jednu sezónu s 4-2-3-1, ale spíš to byl kompromis, aby to sedělo na kádr, který mám. Sice jsem těsně vyhrál ligu, ale dost zápasů se slabšími soupeři jsem prohrál a v pohárech taky bez šance. Teď jsem se teda odhodlal a vytvořil něco, co by mělo více odpovídat Heynckesovu stylu (i když na to samozřejmě nemám ty hráče Bayernu :-)). Jde mi o to, aby hráči po zisku míče hnali míč dopředu (prostřednictvím křídel), ne moc zbytečných přihrávek do stran a dozadu. Netoužím taky po zbytečném držení míče. Zkusil jsem tedy toto (doufám, že budou obrázky vidět, nemám tu zkušenost):

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Zatím se mi docela daří, pár dní zkouším, ale ještě nevím v konfrontaci s evropskými kvalitnějšími týmy. Pro slabší soupeře dávám útočný herní systém. Musel jsem taky dát "omezit střelbu z dálky", jelikož tým byl opravdu zbrklý. Na druhou stranu nechci hrát titi-taka kolem vápna, tak se trochu bojím. Ale přijde mi, že tento pokyn je špatně přeložený, že spíš znamená "hnát míč do vápna".

LordHmmmmm píše:
29 črc 2017, 02:31
Jde mi o to, aby hráči po zisku míče hnali míč dopředu (prostřednictvím křídel), ne moc zbytečných přihrávek do stran a dozadu. Netoužím taky po zbytečném držení míče.
Musíš se na to dívat jinak. Protiútok je SITUACE, která nastává na hřišti. Nenastane tím, že nastavíš protiútokovou strategii, ale tím, že se tým trochu zatáhne, aby mohl vylákat soupeře a pak zaútočit. Z toho plyne, že na protiútoky můžeš hrát s jakoukoli strategií. Klidně i s útočnou - pouze u ní musíš zatáhnout obranu.

Důvod, proč to píšu je ten, že právě obranná, protiútoková a standardní strategie jsou typické tím, že hráči hrají docela dost "zbytečných přihrávek" do stran a dozadu. A díky tomu i zvyšují držení míče. Což nechceš. Proto bych být tebou zvolil strategii Ovládání hry nebo Útočnou. A pouze u nich zatáhl obranu. A díky tomu budeš moct dát do háje ty pokyny, které tam máš: mnohem vyšší tempo, mnohem více napadat - protože to už bude součástí té útočnější strategie. Zároveň to bude více pasovat na tu ofsajd past, co chceš hrát (i když nevim, jestli je dobré na ní hrát - asi bych to zkusil otestovat - hrát pár zápas s a bez). Vlastně už jenom to, že jsi byl nucený použít tolik týmových pokynů, tak naznačuje, že jsi asi zvolil špatnou strategii.

Docela se mi líbí to rozestavení. Vidím tam tu logiku. Jen mám trochu strach, že týmu bude chybět tvůrčí svoboda. Hraješ na strukturovanou filozofii, což ji dost omezuje. A zároveň nemáš v týmu ani jednoho tvůrce hry. Zkus popřemýšlet, jestli by tam někde nešel dát. Uvidíš, že pak bude přechod do útoku přes něho trochu plynulejší a pomůže taky proti soupeřům, kteří budou hodně bránit.

Všiml jsem si,že mnoho hráčů se snaží hrát útočný fotbal s větším množstvím vstřelených branek.Je tady ale někdo,kdo zkouší hrát spíše obranným stylem s cílem hlavně neinkasovat a byl s touto taktikou úspěšný? Mám na mysli styl,kterým se prezentoval např. Genarro Gattuso v Pise.

Nene. 4231 kde jsou dva DZ je hodně protiútoková. Díky zataženému středu má totiž soupeř dost prostoru na kombinaci, ale zároveň se nemá moc kudy dostat středem do vápna, protože je díky zataženým DZ střed zahuštěn.

Naopak když je to 4231 s dvěma SZ, tak je tým vysunutý a dobře pressuje. A jde hrát velmi dobře kombinační fotbal. Já to tak momentálně hraju - viz screen moji taktiky, který jsem tu před týdnem dával ( i když to mám 4411, tak to beru v podstatě jako 4231)

Tak se hlásím se zkušenostmi s taktikou. Celkově je to opět o trochu lepší, v lize o tři body více, o pár gólů i větší rozdíl skóre, v pohárech lehce konkurenceschopnější. Smajliss měl samozřejmě v mnoha bodech pravdu, ale rád bych opět rozvířil debatu. Nejprve současný stav - původní verze s "protiútokovou strategií" se skutečně hodí pouze na silné soupeře, jelikož tým trochu méně riskuje a hraje více těch "zbytečných přihrávek". Vytvořil jsem proto i variantu na slabé soupeře (ovládání hry) a normální, kde tým žene více míč dopředu (útočná). Rozdíly jsou ve vysunutí obrany a tempu. To koresponduje i s diskuzemi, které jsem našel o Heynckesovi, ale vlastně i selským rozumem je jasné, že na každý typ soupeře je třeba hrát trochu rozdílně.
A jelikož v analýze je třeba rozebírat střípek po střípku, tak začnu prvním střípkem - napadání. Smajliss tu psal, že je zbytečný pokyn mnohem více napadat, který je u útočnějších strategií již implicitně obsažen. Je to proto, že se hráči zbytečně unaví? Nebo že mají pak tendenci propadat proti hbitějším a rychlejším soupeřovým hráčům? Obecně mám v napadání trochu guláš. Četl jsem věci, které tu jsou ohledně individuálních pokynů (ale to spíš platí, když soupeřův tým není vyrovnaný a má výslovně dobré/špatné nahrávače, driblery, střelce apod.). Jak ale napadat jako tým? A kdy je lepší nenapadat a "vyšachovávat"?
Omlouvám se za rozvláčnější příspěvek, ale vždycky mě napadne milion témat, tak snad jsem to trochu ukočíroval a je to skutečně k rozvíření diskuze. Opět předem děkuji za veškeré reakce.
Odpovědět

Zpět na „Rozbor taktiky“